Ne puteți găsi astfel:

Koblenz, Germania
Parohia „Botezul Domnului“

Adresă: Biserica Sfântul Laurențiu (duminica)

Koblenzer Strasse 16, 56073 Koblenz

Adresă: Capela Sfântul Nicolae 

(sâmbata și în sărbători)

Sankt-Maternus-Straße 7, 56070 Koblenz

Preot Ștefan Baleca
Mobil: 004915163844415

Email: balecastefan@gmail.com

Date de cont:

Rumänisch-orthodoxe Kirchengemeinde Epiphania Koblenz

DE85 5765 0010 0098 0515 68

 SWIFT-BIC: MALADE51MYN

Construim împreună

Urmăriți-ne și pe facebook

De câțiva ani buni se fac eforturi pentru identificarea unei biserici care să poată fi transformată într-o biserică ortodoxă pentru parohia noastră. Am așteptat un an după o biserică din Horchheimer Höhe, Koblenz, biserică care până la urmă a fost trecută pe lista de demolări. Din octombrie 2015 așteptăm după o altă biserică, Biserica Sfânta Cruce din cartierul Ehrenbreitstein. După un alt an și jumătate am primit cu mare bucurie decizia Consiliului Parohial al Parohiei Sfânta Cruce împreună cu expertiza de evaluare a clădiri și terenului aferent Bisericii Sfânta Cruce. Noi am început în urmă cu 4 ani un proiect de strângere de fonduri numit „Un metru poate fiecare” iar astăzi e nevoie de ceea ce am început acum 4 ani și îmi permit să întreb: ne dorim să putem un metru fiecare? Vă rog să vă mobilizați!

Este o ocazie unică pentru o parohie ortodoxă și o parohie străină să intre în centrul istoric al orașului Koblenz. Biserica actuală Sfânta Cruce a fost construită între anii 1962-1964 și sfințită în 1966, este situată la poalele dealului pe care se află cetatea Ehrenbreitstein. În apropiere de biserică se află drumul 42, două parcări mari dar și gara Ehrenbreitstein. Biserica are o capacitate de 400 locuri pe scaune + o sală aproape la fel de mare la subsol și o clădire anexă cu 4 camere.

Să dea Bunul Dumnezeu să fie un mare pas înainte pentru parohia noastră.

Rumänisch-Orthodoxe Kirchengemeinde EPIPHANIA Koblenz
IBAN:DE34 5765 0010 0199 4518 24
BIC: MALADE51MYN