Ne puteți găsi astfel:

Koblenz, Germania
Parohia „Botezul Domnului“

Adresă: Biserica Sfântul Laurențiu (duminica)

Koblenzer Strasse 16, 56073 Koblenz

Adresă: Capela Sfântul Nicolae 

(sâmbata și în sărbători)

Sankt-Maternus-Straße 7, 56070 Koblenz

Preot Ștefan Baleca
Mobil: 004915163844415

Email: balecastefan@gmail.com

Date de cont:

Rumänisch-orthodoxe Kirchengemeinde Epiphania Koblenz

DE85 5765 0010 0098 0515 68

 SWIFT-BIC: MALADE51MYN

Construim împreună

Urmăriți-ne și pe facebook


Hristos a Înviat

 Învierea Domnului

Koblenz, 1 mai 2016 

Iubiți credincioși suntem astăzi pentru a cincea oară împreună la Slujba Învierii, tot pentru a cincea oară vă scriu și eu.

După cum puteți observa de multă vreme avem mari probleme cu spațiul unde slujim, mai precis de vreo 3 ani. Capela Sfântul Nicolae unde ne aflăm prin amabilitatea Asociației Ortodoxe din Koblenz era la venirea mea în 2011 prea mare pentru necesitățiile noastre de atunci. De o bună vreme slujim cu ușa capelei deschisă pentru că spațiul capelei este neâncăpător, nu mai putem aminti de Paști, când și curtea este mult prea mică pentru cei care doresc să ne treacă pragul.

 

În luna martie a anului 2013, la împlinirea a 11 ani de existență a parohiei noastre, am lansat un proiect pe care l-am intitulat „Un metru poate fiecare”.

Aceste proiect avea menirea să dea startul unei campanii prin care să reușim colectarea unui capital pentru a începe să ne gândim la Biserica noastră.

Fiecare din noi ne gândim cu nostalgie la slujbele frumoase la care participam Acasă în frumoasele noastre biserici ortodoxe cele mai multe înfrumusețate cu catapeteasmă și pictură. Binențeles că ne lipsesc și dacă am avea aici la Koblenz o asemenea biserică ne-ar face să tresalte sufletul de bucurie, duminica când i-am trece pragul.

 

 

În luna octombrie a anului 2015 după mai mulți ani de căutări am aflat de Biserica Sfânta Cruce din cartierul Ehrenbreitstein, biserică care a fost închisă de parohia care aparține pentru că parohia sa mutat în Mănăstirea Capucină aflată la 300 m distanță. Am început discuțiile cu reprezentanții Parohiei Sfânta Cruce din Koblenz, discuții în urma cărora am ajuns la înțelegerea de a cumpăra Biserica Sfânta Cruce pentru necesitățiile noastre actuale.

Biserica Sfânta Cruce are o capacitate de peste 400 locuri, la subsol are o suprafață aproape identică cu biserica iar în partea din spate are o construcție adiacentă cu 4 încăperi.

Pentru parohia noastră ar fi un salt uriaș să reușim să cumpărăm această biserică și să ne mutăm întro zonă relativ centrală a orașului.

 

Pentru ca visul nostru să devină realitate ar fi util să facem funcțional proiectul „Un metru poate fiecare” început acum 3 ani. Dacă ar fi să ne uităm la statistici, am zice că pentru cei 20.000 de români domiciliați în acest Land, nu ar trebui să fie foarte greu strângerea unui capital necesar pentru atragerea unui credit bancar care să asigure finanțarea.

Dacă în luna noiembrie 2015 aveam donați 11 metri din proiect, astăzi avem 25 metri donați.

1 metru din acest proiect valorează 100 euro, puteți face un Dauerauftrag pentru o sumă mică, 5 euro sau 10 euro și ar fi de mare ajutor parohiei noastre. Să fiți convinși că fiecare euro donat ajută mai mult decât vă puteți imagina!

Datele contului sunt:

RUMANISCH-ORTHODOXE KIRCHENGEMEINDE EPIPHANIA KOBLENZ

IBAN: DE34 5765 0010 0199 4518 24

BIC: MALADE51MYN

Vă mulțumesc tuturor pentru tot sprijinul acordat până acum parohiei noastre iar la această mare sărbătoare a Învierii Domnului vă îmbrățișez pe toți și vă doresc multă pace iar Lumina Sfintei Învieri să vă călăuzească pașii prin viață!

 

Al vostru de tot binele doritor,

preot paroh:

iconom stavrofor Mircea Deac