Ne puteți găsi astfel:

Koblenz, Germania
Parohia „Botezul Domnului“

Adresă: Biserica Sfântul Laurențiu (duminica)

Koblenzer Strasse 16, 56073 Koblenz

Adresă: Capela Sfântul Nicolae 

(sâmbata și în sărbători)

Sankt-Maternus-Straße 7, 56070 Koblenz

Preot Ștefan Baleca
Mobil: 004915163844415

Email: balecastefan@gmail.com

Date de cont:

Rumänisch-orthodoxe Kirchengemeinde Epiphania Koblenz

DE85 5765 0010 0098 0515 68

 SWIFT-BIC: MALADE51MYN

Construim împreună

Urmăriți-ne și pe facebook

Koblenz, 3 februarie 2015
Un gând ales pentru membrii parohiei noastre! 

Începând cu luna iunie 2011 parohia noastră a renăscut din punct de vedere administrativ, odată cu venirea noului paroh, părintele iconom stavrofor Mircea Deac.

Prima cerere de înscriere în parohie aparține părintelui paroh și este datată cu 1 septembrie 2011. De atunci și până astăzi parohia numără 59 familii înscrise, ultimele cereri de înscriere, în număr de 18, au fostă făcute în ultima lună! Parohia noastră, după cum bine știți, se întreține exclusiv din fonduri proprii. Iar în anul 2014 au fost 25 de familii care ne-au susținut printr-o contribuție lunară! Aducem un cuvânt de aleasă mulțumire tuturor enoriașilor parohiei noastre, care au înțeles că o parohie poate exista prin efortul fiecăruia. În Rheinland Pfalz erau 11695 români la data de 31 decembrie 2013 iar parohia de la Koblenz cu cele trei filii: Trier, Mehren și Kirn, vin să răspundă nevoilor duhovnicești și nu numai, a românilor stabiliți în acest Land! Ne-am dori ca exemplu celor 59 familii , care au ales să se înscrie ca și membri activi ai parohiei noastre, să fie urmat și de alți români ortodocși! Bugetul parohiei noastre este deocamdată auster și facem cu greu față cheltuielilor administrative ale parohiei noastre.

Bugetul pentru anul 2014 a fost cu 450% mai mare decât bugetul din 2011! Preotul paroh beneficiind din partea parohiei de plata chiriei și a unei indemnizații sub formă de minijob în sumă de 450 euro lunar! Pentru că parohia noastră să poată intensifica misiunea în acest Land care este foarte întins, am solicitat Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă să aprobe numirea celui de-al doilea preot în parohia noastră, în persoana părintelui Mircea Eugen Moldovan. Ne-am dori ca parohia să poată oferi pentru început cel puțin preluarea costurilor cu chiria pentru părintele Mircea Moldovan. Pentru a fi realizabil acest proiect avem nevoie de mai multă susținere din partea unui număr mai mare de români ortodocși!

Vă mulțumim tuturor și vă asigurăm că noi, preoții Mircea Deac și Mircea Eugen Moldovan facem tot ce ne stă în putere pentru a asigura serviciile religioase pentru un număr cât mai mare de creștini ortodocși!